База знань · НМТ · вступ-2026
З яким балом зараховують на бюджет у топ-університетах: середній бал по спеціальностях, вступ-2026
У 2026 році на бюджет у топ-університетах зараховували не з прохідним балом, а з помітно вищим. Прохідний бал — це межа останнього, кого зарахували торік: число, яке щороку інше й залежить від того, скільки заяв подали інші. Середній бал зарахованих — це бал, із яким на цю спеціальність заходила типова дитина. Саме він показує, на що насправді треба готуватися, і саме його ми беремо як орієнтир для плану.
Нижче — середній бал зарахованих на бюджет по спеціальностях п'яти університетів, куди найчастіше цілять наші родини: КНУ імені Тараса Шевченка, Києво-Могилянська академія, Львівський університет імені Івана Франка, Львівська політехніка та КПІ імені Ігоря Сікорського. Джерело — рейтингові списки ЄДЕБО, вступ-2026, загальний конкурс (без квот), безквотні конкурсні бали. Це не «прохідні з минулого року з сайту приймальної комісії», а порахований бал реально зарахованих.
Прохідний бал і середній бал зарахованих — у чому різниця
Прохідний (мінімальний) бал — найнижчий конкурсний бал серед тих, хто потрапив до наказу на бюджет. Це межа, і вона рухома: дві-три сильні заяви зверху — і торішній прохідний уже не проходить. Планувати підготовку «на прохідний» означає планувати на останнє місце в списку минулого року.
Середній бал зарахованих — середнє арифметичне конкурсних балів усіх зарахованих на бюджет за загальним конкурсом. Він стійкіший від року до року й показує реальний рівень групи, у яку дитина збирається потрапити. Між прохідним і середнім на топ-спеціальностях зазвичай 4–10 балів: наприклад, на міжнародних відносинах КНУ у 2026 році мінімальний бал був 185,5, а середній — 189,2.
Тому логіка проста: прохідний — для розуміння межі; середній — для плану. Якщо дитина готується до середнього, вона не залежить від хвилі набору. Докладно про три «пороги», які всі плутають (100 — склав, 130 — право подати заяву на бюджет, прохідний спеціальності), — у статті Прохідний бал НМТ: скільки треба, щоб вступити.
Як ми рахували
- Дані. Рейтингові списки ЄДЕБО за підсумками вступу-2026, статус «До наказу (бюджет)», лише загальний конкурс — без квот і без пільгових категорій. Конкурсний бал — безквотний.
- Спеціальності. Для кожної програми рахуємо середній конкурсний бал зарахованих і мінімальний (прохідний). У таблиці лишаємо програми, де зараховано не менше 10 осіб — на менших вибірках середнє випадкове.
- Середній по університету. Беремо п'ять найсильніших спеціальностей університету за середнім балом зарахованих і рахуємо середнє з них. Це свідомо «верхня планка»: показник того, з яким балом заходять туди, куди найважче, а не середнє по всіх факультетах.
- Оновлення. Раз на рік, після вступної кампанії. Поточні числа — вступ-2026, дані оновлено 10.10.2026.
Загальний конкурс обрано тому, що саме в ньому змагається більшість родин: квоти мають інші правила й свої межі, і змішувати їх із загальним списком означало б занижувати реальний бал.
| Університет | Середнє топ-5 спеціальностей | Медіана по програмах | Програм у таблиці |
|---|---|---|---|
| КНУ імені Тараса Шевченка | 188 | 166 | 33 |
| Києво-Могилянська академія | 186 | 176 | 17 |
| ЛНУ імені Івана Франка | 186 | 164 | 33 |
| Львівська політехніка | 180 | 163 | 42 |
| КПІ імені Ігоря Сікорського | 170 | 158 | 29 |
КНУ імені Тараса Шевченка — середній бал зарахованих 188
Найвища планка серед п'яти університетів. Найсильніші спеціальності КНУ — прикладна лінгвістика, міжнародні відносини, право — у 2026 році зараховували із середнім балом близько 188, а на окремих програмах і вище 189. Різниця між мінімальним і середнім тут невелика — списки щільні, і «дотягнути до прохідного» означає опинитися серед останніх. На ці спеціальності діє ще й підвищений мінімум конкурсного балу для подання заяви на бюджет (150), тож бал 130–140 сюди навіть не потрапляє в список.
| Спеціальність / програма | Середній бал зарахованих | Мінімальний (прохідний) | Зараховано |
|---|---|---|---|
| Міжнародні відносини (з обов’язковим вивченням двох іноземних мов) | 189 | 186 | 32 |
| Міжнародні комунікації (з обов’язковим вивченням двох іноземних мов) | 189 | 186 | 15 |
| Право | 189 | 186 | 13 |
| Міжнародне право | 188 | 186 | 22 |
| Квантова теорія поля, теоретична та математична фізика | 184 | 171 | 14 |
| Медична хімія | 180 | 150 | 21 |
| Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов) | 172 | 161 | 46 |
| Фізика | 171 | 154 | 17 |
| Українська мова і література та західноєвропейська мова | 170 | 157 | 24 |
| Математика | 169 | 142 | 19 |
| Програмна інженерія | 169 | 153 | 39 |
| Системний аналіз | 169 | 158 | 34 |
| Біотехнологія | 169 | 157 | 28 |
| Урбаністика та міське планування | 168 | 159 | 19 |
| Психологія | 168 | 161 | 77 |
| Філософія | 167 | 160 | 26 |
| Економічна географія | 165 | 160 | 13 |
| Прикладна математика | 165 | 149 | 32 |
| Хімія | 164 | 130 | 77 |
| Кібербезпека | 162 | 153 | 62 |
| Культурологія | 161 | 153 | 16 |
| Біологія | 160 | 141 | 92 |
| Інженерія програмного забезпечення | 160 | 150 | 66 |
| Математика штучного інтелекту | 159 | 133 | 23 |
| Радіоелектроніка та електронні комунікації | 159 | 137 | 12 |
| Середня освіта (Історія) | 157 | 139 | 21 |
| Статистика | 156 | 140 | 32 |
| Ландшафтне планування та озеленення | 152 | 143 | 19 |
| Геоекологія та екосистемні послуги | 151 | 142 | 24 |
| Географія | 147 | 136 | 14 |
| Геологія та надрокористування | 146 | 130 | 52 |
| Лабораторна діагностика | 145 | 137 | 17 |
| Соціальна робота | 144 | 138 | 24 |
Києво-Могилянська академія — середній бал зарахованих 186
Могилянка бере небагато, але бере сильних: міжнародні відносини та право у 2026 році — середній бал зарахованих на рівні 186. Через невеликі обсяги набору тут середній бал по спеціальності може помітно змінюватись від року до року, тому орієнтир для плану — не торішній прохідний, а середній плюс запас.
| Спеціальність / програма | Середній бал зарахованих | Мінімальний (прохідний) | Зараховано |
|---|---|---|---|
| Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії | 191 | 188 | 15 |
| Право | 189 | 186 | 13 |
| Економіка | 184 | 180 | 23 |
| Маркетинг | 184 | 179 | 10 |
| Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок | 182 | 178 | 17 |
| Аналіз вразливостей інформаційних систем | 179 | 175 | 12 |
| Соціологія | 177 | 170 | 37 |
| Психологія | 176 | 172 | 16 |
| Історія | 175 | 166 | 28 |
| Культурологія | 175 | 166 | 22 |
| Філософія | 175 | 165 | 22 |
| Інженерія програмного забезпечення | 173 | 165 | 40 |
| Прикладна математика | 173 | 162 | 32 |
| Комп'ютерні науки | 172 | 164 | 37 |
| Біологія та біотехнологія | 166 | 152 | 25 |
| Хімія | 164 | 145 | 10 |
| Соціальна робота | 149 | 142 | 25 |
Львівський університет імені Івана Франка — середній бал зарахованих 186
ЛНУ Франка на топ-спеціальностях — міжнародне право, міжнародні відносини — тримає планку на рівні Могилянки: середній бал зарахованих 186. Це спростовує звичне «поза Києвом легше»: на найсильніших програмах Львова конкуренція така сама, як у столиці. Різниця помітна лише на масових спеціальностях, де середній бал нижчий.
| Спеціальність / програма | Середній бал зарахованих | Мінімальний (прохідний) | Зараховано |
|---|---|---|---|
| Міжнародні відносини | 189 | 187 | 16 |
| Міжнародне право | 189 | 186 | 17 |
| Право | 189 | 185 | 23 |
| Переклад (англійська та друга іноземні мови) | 183 | 178 | 71 |
| Міжнародна економіка | 181 | 178 | 27 |
| Урбаністика, просторове планування і регіональний розвиток | 176 | 166 | 14 |
| Психологія | 176 | 169 | 43 |
| Хімія | 172 | 153 | 38 |
| Історія та археологія | 170 | 161 | 73 |
| Філософія | 169 | 160 | 22 |
| Кібербезпека | 169 | 162 | 37 |
| Культурологія | 168 | 158 | 21 |
| Системний аналіз і управління. Інтелектуальний аналіз даних | 168 | 159 | 75 |
| Статистичний аналіз даних | 164 | 151 | 38 |
| Прикладна математика | 164 | 150 | 42 |
| Початкова освіта. Англійська мова в початковій школі | 162 | 156 | 21 |
| Квантові комп’ютери та квантове програмування | 162 | 136 | 15 |
| Інформаційні системи і технології | 161 | 154 | 16 |
| Логопедія | 160 | 154 | 25 |
| Біологія | 157 | 142 | 52 |
| Астрофізика та фізика космосу | 157 | 133 | 16 |
| Грунтознавство та експертна оцінка земель | 156 | 148 | 16 |
| Середня освіта (Українська мова і література) | 155 | 141 | 48 |
| Середня освіта (Математика) | 151 | 140 | 12 |
| Прикладна алгебра, криптологія та теорія ігор | 151 | 131 | 20 |
| Економетрика та дослідження операцій | 151 | 133 | 13 |
| Сенсорні та діагностичні автоматизовані системи | 150 | 143 | 38 |
| Електроніка та комп'ютерні системи | 147 | 137 | 30 |
| Дошкільна освіта | 146 | 139 | 42 |
| Середня освіта (Музичне мистецтво) | 146 | 132 | 18 |
| Екологія | 146 | 143 | 11 |
| Середня освіта (Географія) | 145 | 136 | 32 |
| Цифрові технології в прикладній фізиці / Нанофізика та наноматеріали | 145 | 130 | 14 |
Львівська політехніка — середній бал зарахованих 180
Львівська політехніка — єдиний технічний університет у п'ятірці, де гуманітарні й ІТ-програми стоять поруч на верхівці: філологія, комп'ютерні науки, архітектура — середній бал близько 180. На масових інженерних програмах показник нижчий: наприклад, інженерія програмного забезпечення у 2026 році — мінімальний 168,9, середній 176,1 при 138 зарахованих за загальним конкурсом. Тобто один університет — і різниця в 10–15 балів залежно від спеціальності.
| Спеціальність / програма | Середній бал зарахованих | Мінімальний (прохідний) | Зараховано |
|---|---|---|---|
| Філологія | 187 | 185 | 16 |
| Комп'ютерні науки (Системи штучного інтелекту) | 185 | 180 | 78 |
| Архітектура та містобудування | 178 | 173 | 93 |
| Інженерія програмного забезпечення | 176 | 169 | 138 |
| Системний аналіз та наука про дані | 176 | 169 | 46 |
| Графічний дизайн | 174 | 167 | 18 |
| Електроніка | 174 | 158 | 31 |
| Біотехнології та біоінженерія | 172 | 161 | 32 |
| Атомна енергетика | 172 | 160 | 22 |
| Психологія | 171 | 167 | 26 |
| Кібербезпека | 171 | 164 | 142 |
| Фінансовий інжиніринг | 171 | 164 | 23 |
| Книжкова та станкова графіка, реставрація | 170 | 154 | 25 |
| Прикладна математика та інформатика | 169 | 160 | 56 |
| Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології | 169 | 158 | 67 |
| Технології ортопедичних та реабілітаційних виробів медичного призначення | 169 | 159 | 11 |
| Авіоніка | 167 | 154 | 15 |
| Транспортні технології (на автомобільному транспорті) | 167 | 160 | 82 |
| Безпілотні літальні апарати | 166 | 151 | 38 |
| Розподілені інформаційні системи та технології | 163 | 157 | 74 |
| Комп'ютерні науки (Обчислювальний інтелект смарт-систем) | 163 | 154 | 158 |
| Інженерія геоінформаційних систем | 162 | 154 | 13 |
| Робототехніка та промисловий інжиніринг | 160 | 144 | 57 |
| Геоконсалтинг та моніторинг Землі | 159 | 151 | 18 |
| Системи енергетики сталого розвитку | 158 | 147 | 23 |
| Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка | 158 | 146 | 108 |
| Культурна спадщина: використання та промоція | 157 | 150 | 15 |
| Будівництво та цивільна інженерія | 157 | 146 | 310 |
| Геодезія та землеустрій | 157 | 151 | 40 |
| Хімічні технології та інженерія | 157 | 131 | 55 |
| Прикладна фізика та наноматеріали | 156 | 135 | 16 |
| Соціальні комунікації та інформаційна діяльність | 155 | 149 | 24 |
| Видавництво та поліграфія | 153 | 144 | 43 |
| Харчові технології | 152 | 139 | 42 |
| Організація перевезень та управління на залізничному транспорті | 151 | 142 | 32 |
| Професійна освіта (Цифрові технології) | 149 | 144 | 11 |
| Пожежна безпека | 149 | 144 | 11 |
| Програмно-апаратні пристрої інфокомунікаційних систем | 148 | 136 | 64 |
| Соціальна робота | 148 | 139 | 18 |
| Галузеве машинобудування | 145 | 135 | 78 |
| Інформаційно-вимірювальні технології | 144 | 135 | 59 |
| Функціональність залізничного транспорту | 140 | 130 | 18 |
КПІ імені Ігоря Сікорського — середній бал зарахованих 170
КПІ зараховує найбільше за всіх, тому середній бал на його топ-програмах — ІПСА, ФІОТ, інженерія роботів і дронів — нижчий: близько 170. Це не «легше», а інша математика набору: сотні бюджетних місць на програму розтягують список. Інженерія програмного забезпечення на ФІОТ у 2026 році — мінімальний 161,6, середній 171, 181 зарахованих за загальним конкурсом. Для дитини це означає: на КПІ бал 165 ще конкурентний, але він стоїть у нижній половині списку.
| Спеціальність / програма | Середній бал зарахованих | Мінімальний (прохідний) | Зараховано |
|---|---|---|---|
| Інженерія програмного забезпечення | 171 | 162 | 181 |
| Комп'ютерні науки | 171 | 161 | 93 |
| Інженерія роботів і дронів | 170 | 159 | 16 |
| Криптографічний захист інформації в системах кібербезпеки | 169 | 160 | 15 |
| Системний аналіз і управління | 168 | 159 | 105 |
| Атомні електричні станції | 167 | 148 | 33 |
| Кібербезпека та захист інформації | 166 | 157 | 126 |
| Машинне навчання та математичне моделювання | 166 | 152 | 90 |
| Прикладна математика | 164 | 155 | 12 |
| Авіаційна та ракетно-космічна техніка | 164 | 147 | 160 |
| Біомедична інженерія | 164 | 150 | 61 |
| Прикладна фізика | 162 | 130 | 24 |
| Інформаційно-обчислювальні засоби радіоелектронних систем | 160 | 136 | 21 |
| Хімічні технології та інженерія | 159 | 130 | 55 |
| Страхова та фінансова математика | 158 | 132 | 33 |
| Комп'ютерно-інтегровані технології та робототехніка | 158 | 144 | 156 |
| Інформаційні системи і технології | 157 | 149 | 149 |
| Біотехнології | 157 | 142 | 81 |
| Нетрадиційні та відновлювані джерела енергії | 156 | 138 | 39 |
| Прикладна механіка | 155 | 134 | 152 |
| Моделювання фізичних процесів | 154 | 136 | 12 |
| Електроніка, електронні комунікації, приладобудування та радіотехніка | 153 | 130 | 90 |
| Електрична інженерія (Енергоменеджмент та енергоефективні технології, Системи забезпечення споживачів електричною енергією) | 150 | 136 | 60 |
| Електрична інженерія | 147 | 130 | 175 |
| Міжнародні соціальні проєкти та волонтерська діяльність | 147 | 139 | 18 |
| Технології друкованих і електронних видань | 145 | 132 | 42 |
| Геоінженерія | 143 | 136 | 16 |
| Екоінженерія та природоохоронні технології | 140 | 132 | 15 |
| Інформаційні вимірювальні технології | 138 | 132 | 15 |
Що це означає для 10 і 11 класу
Таблиці вище дають одне число, якого бракує більшості родин: реальний бал, із яким зараховують на обрану спеціальність, а не прохідний, який уже застарів. Далі все залежить від того, скільки часу лишилося.
10 клас. Два роки — це час на те, щоб спочатку визначити спеціальність і її середній бал зарахованих, закрити базу з потрібних предметів, і лише в 11 класі перейти до самого формату НМТ. Так працює підготовка до НМТ з 10 класу за обраною спеціальністю: спочатку мета в балах, потім план на два роки під неї.
11 клас. Попереду близько 30 навчальних тижнів, і всі вони — про сам НМТ: формат, тренувальні варіанти, швидкість. Орієнтир — середній бал зарахованих на спеціальність дитини плюс запас 5–10 балів, щоб не залежати від хвилі набору. Для цього є курси підготовки до НМТ для 11 класу з регулярними заняттями й тренувальними НМТ.
Для обох класів правило однакове: план будуємо не від «скільки дитина має зараз», а від балу, з яким зараховують туди, куди вона хоче.
Часті запитання
Середній бал зарахованих — коротко
Чим прохідний бал відрізняється від середнього балу зарахованих?
Прохідний — найнижчий конкурсний бал серед зарахованих на бюджет торік, тобто межа останнього місця. Середній бал зарахованих — середнє арифметичне балів усіх, кого зарахували за загальним конкурсом. Прохідний показує межу минулого року, середній — реальний рівень групи; для плану підготовки орієнтуються на середній.
З яким балом зараховували на бюджет у КНУ імені Тараса Шевченка у 2026 році?
На п'яти найсильніших спеціальностях КНУ — зокрема прикладна лінгвістика, міжнародні відносини, право — середній бал зарахованих на бюджет у 2026 році становив близько 188. На міжнародних відносинах мінімальний бал був 185,5, середній — 189,2 (ЄДЕБО, загальний конкурс).
Якщо в дитини бал дорівнює торішньому прохідному, вона вступить?
Не обов'язково. Прохідний бал щороку інший: він залежить від кількості заяв і балів інших вступників. Бал на рівні торішнього прохідного ставить дитину на останнє місце минулого списку, і кілька сильніших заяв зверху зсувають межу. Безпечний орієнтир — середній бал зарахованих плюс запас.
Чому середній бал у КПІ нижчий, ніж у КНУ чи Могилянці, — там легше вступити?
Ні. КПІ зараховує на бюджет значно більше вступників: на масових інженерних програмах — сотні місць, і довгий список знижує середнє. На менших програмах КПІ середній бал вищий. Порівнювати треба конкретні спеціальності, а не університети загалом.
Який бал ставити за мету, якщо дитина в 10 класі?
Середній бал зарахованих на обрану спеціальність — мінімум, від якого будують план, а не ціль. Для найсильніших спеціальностей топ-університетів реальна ціль — 190+ з 200: з таким балом вступ не залежить від хвилі набору. У 10 класі на це є два роки — спочатку база, в 11 класі — підготовка до формату НМТ.
Який бал ставити за мету саме вашій дитині?
План будуємо не від того, скільки є зараз, а від балу, з яким зараховують туди, куди вона хоче.
Дані: ЄДЕБО, рейтингові списки вступу-2026, загальний конкурс, безквотні конкурсні бали; оновлено 10.10.2026. Перевірити шанси дитини на конкретну спеціальність за її поточними балами можна в калькуляторі на /prof.